И во Европа постои училиште за ВОЛШЕБНИЦИ

„Волшебништвото“ отсекогаш било привлечно за многу луѓе од сите делови на светот. Во модерното време за тоа придонесе франшизата „Хари Потер“ за доживувањата на младиот волшебник и неговите пријатели.

Популарноста на волшебникот ја искористиле во Полска, поточно во бајковитиот замок Чоша, каде што се нудат четиридневни курсеви за „волшебиштво“, по чие завршување се добива и официјален сертификат.
Училиштето го нарекуваат „Хогвортс“, како и во приказната за Хари Потер. Во него предаваат различни професори. Некои од нив, како што ги опишуваат посетителите, се „збунети и расеани со лошо помнење“, а други „млади, остроумни и зборлести“.

Секако искуството не би било потполно без волшебничките спортови. Организаторите признале дека се потрудиле да го направат она што е сон на секој љубител на Хари Потер.

Прочитајте и...  ФОТО: Елен Деџенерис за првпат видена во јавноста по тешките обвинувања за злоставување на вработените – Сега е пристојна дури и со папараците

– Во суштина, настојувавме да користиме скоро сè што имаше во „Хогвортс“. Ентузијастите донесоа дури и волшебнички стапчиња, метли, дури и идентична гардероба за повеќе да потсетуваат на волшебниците од познатиот „Хогвортс“.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО| Белата куќа во празнично руво: Меланија Трамп е подготвена за последниот Божиќ, како прва дама!

Слободен Печат

Били Ајлиш откри како карантинот влијаел на нејзината креативност и создавање нова музика

Слободен Печат

Џенифер Лопез го прослави објавувањето на својата нова песна со виртуелна забава

Слободен Печат

Посна супа од грашок која ќе стане вашето ново омилено јадење

Слободен Печат

Д-р Дре и неговата сопруга Никол Јанг се разделуваат: Развод од „пеколот“ и алиментација од два милиони месечно

Слободен Печат

Анета Николова, доктор по ветеринарна медицина: Како да го навикнете кучето да седи само дома?

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian