И во домот на поранешниот американски потпретседател Пенс пронајдени доверливи документи

Фото: EPA-EFE/RONEN ZVULUN

Доверливи документи биле откриени минатата недела во домот на поранешниот потпретседател Мајк Пенс во Индијана, изјави денеска неговиот адвокат.

Тој рече дека станува збор за мал број документи со доверливи ознаки кои ненамерно биле спакувани во кутија и пренесени во приватната куќа на поранешниот потпретседател на крајот од претходната администрација, пренесе „Ројтерс“.

Адвокатот на Пенс, Грег Џејкоб, додаде дека „Пенс не бил свесен за постоењето на чувствителни или доверливи документи во неговата лична резиденција“.

„Тој ја разбира големата важност за заштита на чувствителните и доверливи информации и е подготвен и подготвен целосно да соработува со Националниот архив и секоја соодветна истрага“, рече Џејкоб.

Пенс во август изјави дека не зел никакви доверливи информации со себе кога ја напуштил функцијата. Тој тогаш истакна дека „колку што знае, не задржал никакви доверливи информации по напуштањето на функцијата“.

Задржувањето доверливи документи од поранешни и актуелни функционери деновиве е актуелна тема во САД. Такви документи летоска беа пронајдени на имотот на поранешниот претседател Доналд Трамп, а пред неколку дена – и во домот на актуелниот шеф на државата, Џо Бајден.

Пронајдени уште шест фајлови со доверливи документи – аферата „Корвета“ не престанува да ги тресе САД

Видео на денот