И во центарот на Лондон може да се најде стан за 200 евра!

Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Секогаш кога мајката на Квема Агакум доаѓа да го види во Лондон, таа му го поставува истото прашање: „Дали си сигурен дека живееш овде, а не во луксузен хотел?“ Имено, овој млад човек живее во луксузна зграда во сенката на Биг Бен и домовите на Парламентот, во централниот дел на Лондон, а истите станови во рамките на проектот Милибанк Квартир се продаваат на странски милијардери за дури 35 милиони фунти.

Најевтината еднокреветна соба, која гледа на Парламентот и на Темза, се продава за 1,75 милиони фунти. Студиа, кои се значително помали од онаа во која живее Агакум, се издаваат за повеќе од 3.600 фунти месечно, пренесува Каматица. Киријата на Агакум е само 862,42 фунти месечно (200 евра).

Имено, неговата зграда е една од 13-те „домови со пристапни цени“, кои Градскиот совет на Вестминстер побара од инвеститорот Беркли груп да ги осигура работните лондончани според член 106 од договорот.

Во шемата има вкупно околу 200 станови. Агакум, кој заработува 34.500 фунти годишно како службеник за управување со афери во Долниот дом, рече дека нема шанси да живее во центарот на Лондон без договорот. – Киријата во овој дел од градот би била поголема од целата моја месечна плата – додава тој за Гардијан.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот