И Велика Британија го обвини Иран за напад врз израелски танкер

Британија денеска му се придружи на Израел во обвинувањата дека Иран извршил смртоносен напад врз израелски танкер за нафта во водите во близина на Оман.

Ова изврши дополнителен притисок врз Техеран, кој негираше дека е вмешан во нападот.

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Доминик Раб, го нарече инцидентот „незаконски и непромислен напад“ и рече дека неговата земја и сојузниците соодветно ќе одговорат на нападот на танкерот што се случи во четвртокот вечерта, пренесе АП.

Инцидентот, во кој загинаа двајца членови на екипажот на цистерната, е првиот познат смртоносен напад во неколкугодишните спорадични напади врз товарни бродови во регионот.

Иако никој не ја презеде одговорноста за нападот, се знае дека Иран и иранската милиција претходно знаеле да користат таканаречени „самоубиствени“ дронови во нападите, додава АП.

Американската новинска агенција проценува дека премиерот на Израел, Нафтали Бенет, отишол чекор подалеку од Раб, стоејќи пред камерата и смирено велејќи: „Знаеме, без да ја побараме цената, како да ја пренесеме пораката до Иран на наш начин “.

Видео на денот