12 C
Скопје

И Вардар доби службена победа

ЕХФ денеска и официјално ја донесе одлуката околу доделување на бодовите за оние натпревари кои беа одложени и нема да се одиграат во предвидениот рок до 4. март и по службените триумфи на Е. Пелистер и Металург, бодови доби и македонскиот претставник во Лигата на шампионите, Вардар.

Вардар доби вкупно три бода за трите неодиграни натпревари во групната фаза од ЛШ, откако ЕХФ донесе одлука за службена победа од 10:0 на Вардар за дуелот кој требаше да се игра против Фленсбург во Германија и тоа поради недопуштањето на германските власти „црвено-црните“ да влезат во оваа земја без притоа да минат задолжителен карантин. Вардар доби дополнителен бод и за гостинскиот натпревар против ПСЖ што е регистриран со службен резултат 5:5. Неочекувано, „црвено-црните“ службено го загубија домашниот дуел со ПСЖ, кој е регистриран со 0:10 за францускиот првак.

Прочитајте и...  Мали проблеми пред Европското првенство, Рим бара малку повеќе време!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар