И ТОА МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ: Проверете дали претерувате со туширање

Топлото време и честото потење придонесуваат почесто да се тушираме. Но, дали тоа е добро за нас?

Секако, разладувањето и хигиената во овој дел од годината се многу важни, но следете дали можеби имате некој од следниве симптоми, кои покажуваат дека можеби треба да намалите малку.

Чувствувате чешање

Чешањето е многу непријатно, а ако нема други причини за тоа, пребројте колку пати се истуширавте денеска. Сапунот и геловите ги испираат сите природни масла кои вашата кожа ги лачи.

Постојано ви треба туширање

Едно е да се туширате после работа и после тренинг, но ако треба тоа да го направите и после најмала активност од неколку минути, тоа е знак дека претерувате.

Прочитајте и...  Имале симтоми на ковид-19, а оделе на работа: Двајца фризери во САД изложиле на зараза 140 клиенти

Кожата ви е многу сува

Никој не сака сува кожа, а претераното туширање води токму до тоа, особено поради козметиката која ја користите и постојаното бришење со крпа или бањарка.

Имате црвенило

Ако покрај сувоста и чешањето, се појави и црвенило, тоа значи дека дефинитивно сте претерале и сте го уништиле површинскиот слој на микрофлора кој служи за да ја заштити кожата од иритации.

ЛЕТНАТА НЕГА на лицето е многу важна – не заборавајте ја

Прочитај повеќе

Виц на денот – Светлана

Слободен печат

Па, не ти требаат хеланки, гледаме се! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски