И СТРАВ И БОЛЕСТ: Проверете дали и вие ја имате оваа фобија на 21 век

Ако сте од оние кои постојано панично и опсесивно проверуваат дали имаат нова нотификација или порака на својот мобилен телефон, тогаш сте идеален кандидат да се вброите во групата на номофобичари.

Номофобијата е многу честа во новото време и се вбројува во 250-те најчести фобии. Најчесто е резултат на лично драматично искуство.

Но, какво драматично искуство? Во денешното време на развиена технологија и социјални мрежи, постојаното „висење“ над екранот е и некаква зависност. Овие луѓе покажуваат физички и психички симптоми кога мобилниот телефон не им е при рака.

Во текот на тие мигови се чувствуваат осамено, изолирано, а некои дури имаат и напади на паника и тешко дишење.

Во просек, еден корисник го проверува мобилниот телефон и по 34 пати во текот на денот. Оваа фобија е најзастапена кај младата популација.

Прочитајте и...  Лепа Брена и Боба заминаа за Монако - Во приватниот авион уживаа во прекрасниот поглед и луксузното вино (ФОТО+ВИДЕО)

Дали се препознавте во некој од симптомите? Со колкав интензитет ви се случува тоа?

Добра вест е дека ако не е отидена ситуацијата во крајност, можете и самите да си помогнете со ограничување на времето поминато гледајќи во екранот на мобилниот телефон.

Самиот термин номофобија доаѓа како кратенка од „no mobile“. Но, и самите ќе забележите дека можете да преживеете и без него, и тоа многу лесно.

Прочитај повеќе

Чувствувате лош мирис кој доаѓа од одводот? Со само три состојки веднаш ќе го решите проблемот!

Слободен печат

Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Јасмина Кантарџиева Димков

Претерала: Фановите ја подбраа Дара Бубамара: „Ти си куп пластика“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Овој напиток за детоксикација ќе ви биде омиленото нешто летово!

Слободен Печат

Короната ја уби романтиката: Нема туристи, па нема ни работа за градителите на гондоли во Венеција

Слободен печат

Таа е кул мајка која обожава да танцува: Џесика Алба ја освои Тик-Ток платформата и ги воодушеви фановите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп ѝ рече на Меланија да се насмее, таа му возврати со гримаса: Нејзината реакција е хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов тренд кај идните невести: Дали ова ќе биде главниот аксесоар на венчавката? (ФОТО)

Слободен Печат

Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

Слободен Печат

Штета, штета – предоцна… За што жалел Бетовен во последните мигови од животот?

Слободен печат

Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Слободен печат

Просковска, гласот на лицата со физичка попреченост: Ако Швеѓанец во количка го преселиш кај нас, би потонал во немоќта!

Јасмина Кантарџиева Димков