И Рама ги повика Азербејџан и Ерменија на преговарачка маса

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во својство на претседавач на ОБСЕ, доцна синоќа реагираше на конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија.

Преку објава на официјалната интернет страница на ОБСЕ, Рама пишува дека двете страни вклучени во конфликтот мора да се вратат во нормала, притоа додавајќи дека никој не сака жртви.

„Апелирам до сите инволвирани веднаш да се вратат на примирјето, пред бројот на жртви во овој конфликт да се зголеми дополнително. Добро е двете земји да започнат преговори, напиша Рама.

Тој истакнува дека копретседавачите на Групата од Минск на ОБСЕ и личниот претставник на претседавачот, амбасадорот Анджеј Каспрзик биле во близок контакт со страните.

-Целосно ги поддржуваме напорите за стабилизирање на состојбата на теренот. Нема алтернатива за мирно решение на конфликтот освен преговори. Преговорите меѓу двете земји треба да започнат што е можно поскоро. Изразувам длабоко сочувство до семејствата на оние што ги загубија животите во оваа последна рунда насилство, наведува Рама. 

Прочитајте и...  Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)

Поврзани вести

Филипче: За продолжениот викенд без групирање, забавите, собиранките оставете ги за некое друго време

Маријана Митровска

ВИДЕО: Да не подгреваме непријатности во јавноста, вели Заев

Слободен печат

Истражување: Вакцината на „АстраЗенека“ и Оксфорд успешно ги следи генетските упатства

Слободен печат

„Франс прес“: Најмалку 1.113.136 смртни случаи од ковид-19 во светот, над 41 милион инфицирани лица

Слободен печат

Владата вечерва ќе одржи онлајн седница

Слободен печат

Холандските болници полни, се испраќаат пациенти во Германија

Маријана Митровска

Остави Коментар