И Прличев би „киснел“ „КАЈ СЕРДАРОТ“, па камоли ние (ВИДЕО)

Да бевме од оние кои делат „мишлен“ ѕвездички, на кафеаната „Кај Сердарот“ ќе ѝ дадевме три ѕвездички. Толку се максимум, според гастрономските критериуми дефинирани вака: „една ѕвезда е за – многу добар во својата категорија, втората за извонредна кујна, а третата за исклучителна храна. Ама „пошто“ не сме, ете, му доделуваме на „Кај Сердарот“, три големи букви М. Значи, МММ….

Што дегустиравме? Ич не прашувајте. „Тргнавме“ од шопска со нафора, продолживме со гравчето на тавчето (што би рекле, странците, кои се постојано тука), брилиравме со домашни колбаси, завршивме со превкусна 10-ка со кромид, па се облаживме со плескавица со кајмак.

За оваа легендарна кафеана, сместена во срцето на Старата скопска чаршија, се бара место повеќе. Со години, (нај)високо котира на „Трип Адвајзор“. А, зад целата оваа гастрономска приказна стои харизматичниот прилепчанец Влатко Ачески, кој си ја крстил кафеаната по љубовта кон делото на македонскиот поет и преродбеник, Григор Прличев.

Прочитајте и...  Мистериозната смрт на докторите: Не се борат само со коронавирусот, туку и со стравот (ФОТО+ВИДЕО)

За сите свои муштерии да успее да стигне да ги услужи и послужи на најдобар можен начин, газда Влатко има повеќе раце, како оние индиските божества. Едни од нив (мислиме на рацете) се викаат Лепа, Давор, Влатко…

Муабетот со Влатко погледнете го во видеото.

Прочитај повеќе

Ако не се продолжи вонредната состојба, ДИК во недела ќе заседава

СКАНДАЛОЗНО Не седат во самоизолација и заразуваат нови луѓе со Ковид-19

Мирослава Бурнс

Повеќе од 150 пациенти чекаат на листите за трансплантација на орган

Летниот одмор на стенд-бај: Туристичките аранжмани дел откажани, дел одложени, се чека отворање на границите

Михаило Донев

Владата во 2016 година дала амин директорите на Пошта да си земаат бонуси по 5.700 евра?!

Децата биле во Австралија и Шведска, ама во Драчево наставници им пишувале оценки

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мистериозната смрт на докторите: Не се борат само со коронавирусот, туку и со стравот (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Гацов: На кого му следува платежна картичка и со колку пари, граѓаните ќе може да проверат на интернет со внесување на матичен број (ВИДЕО)

Слободен печат

Легитимирањето на гостите е неприфатлива мерка која се надеваме дека ќе се смени – велат угостителите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Мора сите да бидат свесни дека и фармацевтите можат да бидат изложени на голем ризик доколку пациентите не ги почитуваат мерките за заштита (ВИДЕО)

Слободен печат

Избори: Сите бараат начин да се одржат, ВМРО-ДПМНЕ причина да се одложат!

Соња Христовска Угриновска

Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев