10.8 C
Скопје

И Премиер лигата против Суперлигата: Ќе сториме сè за да ја спречиме

Премиер лигата денеска со официјално соопштение објави дека ќе ги преземе сите акции за да го спречи функционирањето на новоформираната Суперлига.

Дури шест екипи од Премиер лигата, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Арсенал, Ливерпул, Челси и Тотенхем учествуваа во формирањето на Суперлигата која треба да функционира независно од УЕФА.

Денеска беше одржан состанок на челниците на Премиер лигата со останатите 14 екипи кои играат во најсилното англиско натреварување, на кој беше разговарано за последиците од формирањето на Суперлигата.

– Премиер лигата заедно со фудбалската федерација на Англија се состанаа со претставниците на клубовите за да разговараат за последиците од формирањето на Суперлигата. Сите 14 клубови едногласно ја отфрлија идејата за формирање на Суперлигата. Премиер лигата разгледува кои акции може да ги презеде за да ја спречи Суперлигата, а сопствениците на клубовите ќе бидат приморани да ги почитуваат правилата на кои се обврзани. Лигата ќе продолжи да работи со заинтересираните страни вклучувајќи ги и навивачите, Владата, УЕФА, ФА, ЕФЛ и ЛМА за да ги заштити интересите и ги повикува клубовите кои се дел од новото натпреварување веднаш да се откажат од него. Премиер лигата сака да им се заблагодари на навивачите и сите заинтересирани страни на поддршката. Реакциите покажуваат колку им значи  фудбалот на луѓето“, соопшти Премиер лигата.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар