4 C
Скопје

И покрај сите заштитни мерки, тројца заразени во Бундеслигата!

Се шпекулира дека двајца играчи и еден член од стручниот штаб на Келн се лицата кои се позитивни на Ковид-19.

Иако клубовите во Бундеслигата имаат намера да го продолжат шампионатот на 9 мај, германската влада предводена од канцеларката Ангела Меркер го отфрли ваквиот предлог.

Се очекува наскоро (најверојатно на состанокот на 6 мај) да се донесе финална одлука од надлежните за евентуално продолжување на сезоната, а како најнов датум се издвојува 16 мај.

Но, најновите информации не одат кон посакуваната насока. Како што официјално известуваат од бундеслигашкиот клуб Келн после три позитивни тестови, тројца членови на таа екипа моментно се во карантин.

Прочитајте и...  Позната иднината на Клоп во Ливерпул, има договор до 2024 година, но...

Сите играчи, стручниот штаб и останатите во клубот, беа тестирани во четвртокот за Ковид-19. Тројца луѓе беа позитивни, без никакви симптоми. Клубот не ги откри нивните имиња, почитувајќи ја нивната приватност, но се знае дека 14 дена ќе бидат во карантин.

Се шпекулира дека двајца играчи и еден член од стручниот штаб на Келн се лицата кои се позитивни на Ковид-19.

Како што е планирано, Келн ќе продолжи со тренинзите во согласност со мерките за хигиена и контрла на инфекција кои се применуваат од 6 април.

Прочитајте и...  Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против коронавирус

Поврзани вести

Соборен 27 години стар светски рекорд во сала

Слободен печат

ВИДЕО: Фановите на Интер со огномет и порака на кирилица го пречекаа Дејан Станковиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Сити и Реал поблиску до четвртфиналето во ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Абрамович има нова играчка вредна 500 милиони евра

Слободен печат

ВИДЕО: Кога Меси игра, Барселона победува

Слободен печат

ВИДЕО: Лига на Европа: Покер на Тотенхем против Волфсбергер

Слободен печат

Остави Коментар