И по Конте доаѓа Конте: Италија доби нова влада! – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

И по Конте доаѓа Конте: Италија доби нова влада!

Помеѓу најголемите предизвици на новата влада ќе бидат имиграцијата и буџетот.

Втората влада на новиот премиер на Италија, Џузепе Конте, сојузот меѓу Движењето Пет ѕвездички и централно-левите Демократски партии денеска положи заклетва.

Помеѓу најголемите предизвици на новата влада ќе бидат имиграцијата и буџетот.

Како министерка за внатрешни работи, Лучиана Ламоргезе, ќе биде задолжена за промена на острата против мигрантите на својот претходник, лидерот на партијата за антиемигрантска Евроскептичка лига Матео Салвини.

Лучиана има искуство во создавање на поинклузивна мигрантска политика од Салвини, кој им забрани на спасувачките бродови на невладините агенции да доаѓаат во италијанските пристаништа и им ги одзема основните права на азилантите.

Како министер за економија, Роберто Гвалтиери, ќе мора да го обликува буџетот за 2020 година за да спречи зголемување на ПДВ во износ од 23 милијарди долари, да го намали данокот и да воведе минимална плата, држејќи ја Европската комисија по страна.

Со просечна старост од 47 години, ова е најмладата партија во историјата на Италија. Во неа една третина од министрите се жени, седум од вкупно 21.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close