И официјално: Клуб Бриж е новиот белгиски шампион

Шарлроа на македонскиот интернационалец ќе игра во групната фаза на Лигата на Европа..

Уште пред 43 дена беше донесена одлука за предвремено завршување на сезоната, денеска добивме и и официјална потврда: Клуб Бриж е прогласен за нов шампион на Белгија.

Белгијците прво порачаа дека не сакаат да ја продолжат сезоната поради пандемијата на коронавирус, а потоа им се „закани“ УЕФА.

На денешната седница клубовите изгласаа Клуб Бриж да игра во групите на Лигата на шампионите следната сезона. Гент како второпласиран ќе игра во третото коло од квалификациите за ЛШ, додека Шарлроа на македонскиот интернационалец Ѓоко Зајков оди во групите на Лигата на Европа.

Прочитајте и...  НБА играч излегол по храна, доби десетдневен карантин

Четвртопласираниот Антверпен оди во третото коло од квалификациите на ЛЕ, додека во втората рунда од истото натпреварување ќе настапува Стандард Лиеж.

Против ваквата одлука е Беверен, екипа која како последнопласирана испадна во понизок ранг. Тие не ја добија шансата до крајот на оваа сезона да се борат за опстанок во елитата, и се принудени да ја прифатат одлуката.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат