И новинар пред Специјалниот суд за Косово – Слободен печат
ВестиРегион

И новинар пред Специјалниот суд за Косово

Битиќи рече дека целото негово сведочење пред овој суд е поврзано со неговата активност како новинар

Новинарот Нухи Битиќи информирал дека бил интервјуиран од Специјалните комори и Канцеларијата на специјалниот обвинител на Косово.

Битиќи рече дека целото негово сведочење пред овој суд е поврзано со неговата активност како новинар, за време на период на војната на Ослободителната војска на Косово, пренесува Газета Експрес.

– Мојата работа како новинар и како раководител на телевизискиот тим на Албанската телевизија во воените зони, презентирана во ТВШ и во светските медиуми преку многу телевизиски емисии, е најдобриот доказ за нашата чиста посветеност, фер и благородна ориентација на војната на Ослободителната војска на Косово. Врз основа на овој професионален и национален ангажман во служба на слободата на мојата татковина, ми беше лесно дури и пред Специјалните комори и Канцеларијата на Специјалниот обвинител на Косово, да ја докажам вистината во одбрана на нашата ослободителна активност – рече новинарот преку соопштение за јавноста.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close