И неговата ќерка исчезна во Србија па ја пронајдоа убиена: Игор Јуриќ со теорија за исчезнатиот Матеј

Игор Јуриќ открива контроверзи околу исчезнувањето на Матеј Периш/Фото: Скриншот

Игор Јуриќ кој е татко на Тијана Јуриќ, девојчето кое беше киднапирано и убиено во 2014 година во Србија, и е основач на фондацијата што го носи нејзиното име, посветена на исчезнатите и малтретираните деца, го коментираше случајот со исчезнатиот Матеј Периш и истакна две работи за кои рече дека се клучни за потрагата која влезе во својот деветти ден.

Тој изјави дека за нуркачите кои ги пребаруваат Сава и Дунав најважно е да се знае каде Матеј наводно паднал во водата, а дека, од друга страна, нема конкретни докази дека младиот сплитќанец е воопшто во реката.

Јуриќ: Не се зборува доволно за две клучни работи

Тој во интервју за „Блиц“ вели дека е занемарено и видеото кое беше објавено пред неколку дена, а кое беше поставено како видео на кое се гледа движењето на исчезнатиот Матеј Периш.

„Некако беа занемарени снимките во целата приказна, особено делот каде лице плива во Сава. Кога се појави таа снимка, таткото Ненад Периш рече дека во делот каде што се гледа како лицето плива во реката, тоа не неговиот син и тогаш тоа е заборавено. Клучното прашање кое не се поставува, е кој го снимил, а е снимен со мобилен телефон, додека другата снимка од надзорните камери, кога е снимена и после се, кој е оваа личност плива во Сава? А зошто е снимено? Како никој не се обидува тоа да го реши? вели Јуриќ.

Тој вели дека за полицијата, односно нуркачите клучно е каде паднало во вода лицето што го бараат.

“Разговарав со нуркачи и за нив клучна работа е местото каде човек паднал во вода. Тоа е клучен доказ за нив. Всушност, нема докази дека Матеј паднал во вода. Ако не паднал во вода, прашањето е зошто некој свесно сакал да ја пренасочи истрагата? Па кој е сопственикот на снимката и кој е тој што плива во вода? Што се случува овде? Ова се сосема логични прашања кои се наметнуваат. Оваа снимка може многу да каже во насока на пронаоѓање на Матеј, но и да покаже дали некој намерно ја минира истрагата“, наведува Игор Јуриќ.

Низ приказната со неговиот татко Ненад и пријателите кои биле со него во ноќниот клуб Готик ноќта кога исчезнал Сплиќанецот, Игор, како што вели, не верува дека Матеј бил под дејство на наркотици.

-Она што е многу важно е каде последен пат бил лоциран телефонот, каде бил исклучен, каде базната станица го наоѓала телефонот. Ако е во вода, тогаш нуркачите лесно можат да го најдат, а тоа никој не го спомнува. Што се случува со телефонот? Последните разговори и СМС пораки може да се преземат, сето тоа може да биде клучот за случајот. Значи, имаме две клучни работи кои никој не ги спомнува: видео од човек кој плива во река и телефонот.

Пријателите на Матеј сепак дошле во полиција порано отколку што се мислеше

-Изгубени се 7,5 часа прво од 02:30 до 10 часот, а дополнителни 8 часа подоцна од 10 до 18 часот, ова е катастрофално губење време во потрага по исчезнатото лице. Во 10 часот биле во полициска станица и пријавиле го нема.вПотоа им беше кажано да се распрашаат во болниците. Кога провериле, се вратиле во станицата во 18 часот и рекле дека го нема. Потоа полицијата започна со потрагата. Тоа е пропуст на еден пријателите…“ вели таткото на Тијана Јуриќ за Блиц.

Во целата приказна, вели, нешто не е во ред. Има многу контроверзии, вели тој.

“Нема снимка како тој влегува во вода. Нема снимка на која се гледа назад на скалите. Тоа е многу чудно. Морам да кажам дека нешто не е во ред со целата приказна. Има многу контроверзии. Каде е остатокот од снимката ?” Целиот дел од градот е под камери. Неверојатно е дека наеднаш му се губи трагата…”, вели Игор и истакнува дека му се восхитува на Ненад Периш:” Тој дава смирувачка порака. Му честитам и му се восхитувам на неговото однесување. … Не можев да го сторам тоа“, искрен е Игор Јуриќ.

Видео на денот