И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

 Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири.

– Во телефонскиот разговор Меркел нагласи дека е итно потребно примирје и враќање на преговарачка маса, истакна портпаролот на германската канцеларка, Штефан Сајберт.

Меркел изјави дека ОБСЕ заедно со „Групата Минск” овозможува за тоа одличен форум. Таа додаде дека овие две соседни земји треба да придонесат за мирољубиво решение на конфликтот.

Нагорно Карабах: Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел

Прочитајте и...  До крајот на неделата не очекуваат дневни температури до 26 степени

Поврзани вести

Хуманитарен концерт: Интернационална екипа ќе свири за помош на колегата Игор Пармаковски

Слободен печат

Весковски: Водоснабдувањето е нормализирано, ваков дефект се појавува еднаш на 10 години

Слободен печат

Извештај: Кинеските супер богати личности зголемија богатство за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Илинка Иљоска

Полициски час е на сила од денес во Словенија

Илинка Иљоска

Милошоски: Собранието ќе расправа за причините за пропаѓањето на Еуростандард банка

Слободен печат

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Илинка Иљоска

Остави Коментар