И Курти ги „знае“ датумите: Продолжувањето на дијалогот целосно е прилагодено на Србија

Всушност, пред дијалогот како процес, ова изгледа како еднодневен состанок на кој се послужува (сервира) договор“, напиша Курти.

Лидерот на движењето Самоопределување (ПС) Албин Курти изјави дека состанокот во Вашингтон 27. јуни претставниците на Белград и Приштина ќе „сервираат договор“ и дека продолжувањето на дијалогот „се одвива на барање на Србија“.

„Продолжувањето на дијалогот е во склад со барањата на Србија – и временски и содржински. Датумот за состанокот е 27. јуни е затоа што доаѓа по 21. јуни, кога во Србија се одржуваат избори и 24 јуни е датумот кога Вучиќ оди во Москва на средба со Путин“; напиша Курти на Фејсбук.

Тој смета дека на Косово има “бескорисна влада која зависи од секој член од Српската листа“, создадена „за Србија да биде задоволна“.

Тоа е „Влада која го укина реципроцитетот со Србија и се обврза со посредникот (САД- Ричард) Гренел дека нема да бара членство за Косово во меѓународните организации, што претставува одрекување од членот 17. од Уставот на Косово“, рече Курти.

Прочитајте и...  Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Всушност, пред дијалогот како процес, ова изгледа како еднодневен состанок на кој се послужува (сервира) договор“, напиша Курти.

Оцени дека таквиот пристап носи штетни договори, а дека таквиот договор не може да се спроведе и добива поддршка „само од политичари како Хашим Тачи и косовскиот премиер Авдулах Хоти кои не го претставуваат народот на Косово“.

 

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска