И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Еден од најдобрите играчи на светот само во 2019 година заработи 105 милиони долари од фудбал и маркетинг.

Најголемата ѕвезда на Јувентус од Торино е секако Кристијано Роналдо кој стана првиот фудбалер во историјата кој во кариерата заработи милијарда долари.

Тој е само третиот спортист во „клубот“ на милијардери, претходно тоа им успеа на голферот Тајгер Вудс и боксерот Флојд Мејведер.

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Еден од најдобрите играчи на светот само во 2019 година заработи 105 милиони долари од фудбал и маркетинг.

Тоа го доведе до четвртото место на листата богаташи спорд „Форбс“ меѓу познатите личности.

Портуугалецот од договорите со клубовите во кои настапуваше (Спортинг, Манчестер јунајтед, Реал, Јувентус) имаше заработка во кариерата од 650 милиони долари, а остатокот дојде од маркетинг.

Прочитајте и...  Личен рекорд на Меси по бројот на асистенции во „Ла Лига“

Прочитај повеќе

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат