И Јакуп Красниќи повикан од Специјалниот суд во Хаг - Слободен печат

И Јакуп Красниќи повикан од Специјалниот суд во Хаг

Јакуп Красниќи, поранешниот претседател на косовското Собрание и портпарол на Ослободителната војска на Косово (ОВК) во 1998-99 година,  доби покана од Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, каде што треба да се јави идната недела, на 24 јули.

Информацијата ја потврди самиот Красниќи, кој преку соопштение за јавноста изрази уверување дека „правдата ќе биде задоволена“ и порача дека „вистината е дека во војната во Косово, Србија изврши геноцид, а нејзините монструозни конструкции за ОВК ќе паднат во вода“.

„Несреќа и своевидна иронија е тоа што наместо Србија да се соочи со правдата за злосторствата против човештвото и за геноцидот, ние треба да се браниме од нејзините измислени обвиненија, наместо да се судат аргументите и доказите кои се неспорни и кои ги знае цел свет, правдата се занимава со ниски измислици и невистини на српската политика и на нејзините тајни служби“, се вели во соопштението на Јакупи.

Прочитајте и...  Судскиот совет разреши судија

Според првиот претседател на косовското Собрание по војната, Специјалниот суд е формиран врз основа на извештајот на Дик Марти, усвоен од Советот на Европа, кој „има за цел компромитација и инкриминација на праведната и чиста борба на ОВК“.

Покана да се појави пред Судот во Хаг во својство на осомничен доби и Рамуш Харадинај, кој вчера поднесе оставка од функцијата претседател на Владата на Косово, порачувајќи дека пред судот сака да се појави како граѓанин на Република Косово, а не како премиер.

Прочитај повеќе

Цацановски: Социјалниот центар „Дуња“ промовира солидарност и вредности што се потиснати во општеството

Слободен печат

Белгиски универзитет развива вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Алармантно – продолжува палењето на контејнери во главниот град

Слободен печат

КИНЕСКИТЕ ВЛАСТИ АПЕЛИРААТ: Граѓаните да избегнуваат патување во странство за спречување на коронавирусот

Слободен печат

Магла утринава во неколку градови, преку ден облачно со дожд

Слободен печат

Змијанац: Општ пад на моралните и семејните вредности

Слободен печат

Остави Коментар

14 − eight =

Прочитај повеќе

Јапонија со чартер лет ќе врати 200 граѓани од Вухан

Слободен печат

Обвинителот Рустеми ќе сведочи на денешното рочиште за „Рекет“

Слободен печат

Трајковска: Поразително е што дел од граѓаните сакаат да гледаат во дневната на комшијата

Слободен печат

Помпео: Ирак да го зачува својот суверенитет

Слободен печат

Попоски: Следува релативно топло време

Слободен печат

Стејт департментот ги предупредува своите граѓани: Избегнувајте патувања во Кина

Слободен печат