И Италијанците се чудат, каде си Несторовски?

Според „Туто Удинезе“ дефинитивно владее загриженост околу сегашната форма на македонскиот репрезентативен напаѓач, Илија Несторовски.

Македонскиот интернационалец сезонава не се снаоѓа најдобро во својот нов клуб Удинезе кога станува за постигнувањето на головите.

Досега во Серија А за тимот од Удине од 15 одиграни натпревари има само еден гол во поразот од Сампдорија.

Се разбира загрижува и податокот што последните голови Илија Несторовски за нашата најдобра репрезентација ги имаше дури на 19 ноември 2018 година во триумфот од Лигата на нации дома против Гибралтар.

Да се надеваме дека нови погодоци ќе ги има на крајот од месец март годинава кога ќе се бие битка за пласман на Европското првенство.

фото: tuttoudinese.it

Три сезони беше вистинска гол-машина за Палермо, за вкупно 94 натпревари во Серија А и Серија Б имаше 38 голови.

Прочитајте и...  Тенис сепак ќе се игра, наместо рекет - со џојстик во раката

Како што пренесува „Туто Удинезе“ кој што информира за клубот, владее загриженост околу моменталната форма на Несторовски.

– После банкротот на Палермо, Несторовски дојде минатото лето во Удинезе. Дури и кога настапуваше во Серија Б, неговата вредност изнесуваше дури седум милиони евра. Но, сега нешто не е во ред. Илија има можност, го замени Ласања одреден период и сеуште е прва алтернатива, но учинокот е само еден погодок. Мора да е тажно што Македонецот нема среќа, постигна четири голови, сите поништени после ВАР одлуки. И наместо неговата форма да оди во нагорна линија, таа зачудувачки паѓа. Што не е во ред? Дали можеби стилот на играта што ја применува Готи не одговара на неговите карактеристики..Како и да е, време е да се подобри реализацијата! – пишува „Туто Удинезе“.

Прочитајте и...  Пекар се обидува да спаси белгиски фудбалски великан

Навивачите секако посакуваат што повеќе голови да има од „Нестор-гол“ што би му помогнало на клубот да ги има потребните резултатите во остварувањето на целите за сезонава во Серија А, а тоа секако ќе го радува и селекторот Игор Ангеловски.

И дефинитивно што побрзо да се реагира, се разбира доколку нашиот играч добива редовни шанси од тренерот Лука Готи доколку не сакаат случајно да се најдат во борбата за опстанок, иако моментно се на 14. позиција, девет повеќе бодови од засега „небезбедниот“ СПАЛ на табелата во италијанскиот шампионат.

Прочитај повеќе

Илија Несторовски од Удине за „Слободен печат“: Да го цениме тоа што го имаме, денес нè има, утре не… (ФОТО)

Васко Спасоски

Првиот човек на ФИФА е јасен: Ниту едно натпреварување не е повредно од здравјето на луѓето

Слободен печат

По Шарапова и Шекил сака да се допишува со своите фанови (ВИДЕО)

Слободен печат

Романска екипа се обиде да ги измами своите фудбалери

Слободен печат

Се огласи Барселона: Лага се обвинувањата за корупција

Слободен печат

САМО ВО РУСИЈА: Фудбалерот на месецот наградата ја доби преку дрон (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОВА Е ГАЗДА: Абрамович поради коронавирусот загуби 2.5 милијарди евра, но не ги намалува платите на никого

Слободен печат

Предупредување од Јапонија, ако продолжи кризата Олимписките игри се неизвесни и за 2021 година

Слободен печат

Шарапова шокирана од добиените пораки и телефонски повици

Слободен печат

Подметнат пожар на „Максимир”

Слободен печат

Екс претседателот на КФМ и советник за спорт на Заев под истрага на Антикорупционерите

Слободен печат

Фернандеш има осум идоли од Манчестер јунајтед

Слободен печат