19 C
Скопје

И градоначалничката на Битола се зарази со ковид-19

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска е позитивна на ковид-19. Веста дека е носител на вирусот ја сподели во јавноста преку социјалните мрежи.

– По добиените резултати од направениот тест, се утврди дека сум позитивна на ковид-19. Следните денови согласно препораките останувам во изолација. Бидете во добро здравје, напиша Петровска на Фејсбук.

И Таравари ќе остане во изолација во наредниот период, истакна дека ќе помогне да се лоцираат сите негови контакти и нагласи оти се потребни построги рестриктивни мерки.

– Почитувани пријатели и колеги, штотуку го добив резултатот од тестот и се покажа дека сум заразен со вирусот SarasCov-2. Мојата информација има за цел да помогне во епидемиолошката истрага и да ја подигне свеста што е можно повеќе за спроведувањето на мерките. Сите сме во ова оро, никој не може да се заштити сам. Со тоа што не спроведуваме анти-ковид мерки, своеволно се претвараме во оружје еден за друг. Јас ке бидам под силен надзор на лекарите, и благовремено ќе ве информирам за сè, напиша Таравари во својата објава на Фејсбук.

Таравари позитивен на ковид-19: Не ги спроведуваме анти-ковид мерките, се претвараме во оружје еден против друг

Поврзани вести

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Слободен печат

Муслиу за СП: Македонија може да стане и членка на САД, имаме опции кон Западот

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Мирослава Бурнс

Остави Коментар