7.9 C
Скопје

И годинава аерозагадувањето ќе го мерат само приватните лаборатории

Државниот Инспекторат за животна средина и годинава ќе ангажира приватна лабораторија за мерењата на емисиите од оџаците на загадувачите во државава бидејќи државната лабораторија која постои со години засега не се акредитира за аерозагадување.

„ДИЖС и оваа како и секоја година преку тендер со годишни договори ќе ангажира некоја од трите акредитирани приватни лаборатории кои постојат во државава за да ги врши мерењата“, вели Ана Петровска, директорка на Државниот Инспекторат за животна средина.

Според Петровска, неопходно е мерењата кои се прават да бидат извршени од лаборатории кои се акредитирани за сите методи кои се потребни за мерење на загадувачки емисии од оџаците на фабриките и помалите капацитети кои ги инспектира ДИЖС, бидејќи само така добиените податоци се доказ пред суд доколку биде покрената постапка против загадувачот.

Прочитајте и...  Се чека согласност од „Фајзер“ за да пристигнат вакцините од Србија

Еколошките здруженија повеќе години предупредуваат дека  неакредитирањето на државната лабораторија остава сомнеж во причините за недовршување на процесот за акредитација, односно за можни непринципиелни договори помеѓу одредени индустриски инсталации, приватни акредитирани лаборатории и претставници на институциите. Иако беше најавено дека акредитацијата ќе биде довршена лани, од Министерство за екологија објаснуваат дека засега нема пари за акредитација за методите за мерења на емисии во воздухот, туку само за вода и за бучава.

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар