17.8 C
Скопје

И Гедбан си оди од Вардар, го засилува Адемар Леон

После доаѓањето на Борко Ристовски, јасно беше дека за Гедбан нема место во Вардар, па Гедбан се реши да ја промени средината.

Алжирецот во редовите на Вардар, Калифа Гедбан од следната сезона се сели во Шпанија, во екипата на Адемар Леон.

Гедбан до крајот на сезоната ќе го одработи договорот со македонскиот и европски шампион, по што ќе го напушти клубот.

Претходно клубот воглавно поради финансиски причини го напуштија Даинис Криштопанс и Павел Атман, а на крајот од сезоната веќе се знае дека си заминува и руското десно крило Данил Шишкарев во унгарскиот Веспрем.

После доаѓањето на Борко Ристовски, јасно беше дека за Гедбан нема место во Вардар, па Гедбан се реши да ја промени средината.

Со „црвено-црните“ успеа минатата сезона да ја освои европската титула, а со екипата на Адемар Леон потпиша договор на две години.

Моментно сезонава Адемар Леон во најсилната шпанска ракометна лига се наоѓа на второто место на табелата со 33 бодови, пет помалку зад водечката Барселона.

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар