4.2 C
Скопје

И две деца од ОУ „Братство“ во домашен карантин – родителите им биле во Рагуза на симпозиумот

Покрај трите деца од основното училиште Владо Тасевски во Козле, кои се во домашна изолација зашто родителите биле присутни на симпозиумот кој се одржа во Рагуза во саботата, а каде била присутна и заразената од коронавирус директорка на Клиниката за кожни и венерични болести, Слободен печат дознава, дека и две деца од основното училиште Братство, исто така се ставени во домашен карантин од истата причина.

И нивните родители биле во Рагуза на симпозиумот. Од родители во Карпош дознаваме дека некои родители самоиницијативно си ги повлекуваат децата од настава, им се јавуваат да си дојдат дома и да не седат на часови.

Децата се превентивно ставени во карантин. Општина Карпош има формирано комисија што е во комуникација со Министерството за здравство и со Центарот за јавно здравје. -Ова е родителска паника и природен човечки инстинкт. Се јавуват, прашуваат – ни рече градоналникот на Карпош, Стефан Богоев.

Прочитајте и...  Гир: Вакцинацијата не треба да биде трка меѓу земјите, ЕУ ќе обезбеди вакцини за Западен Балкан најбрзо што може

Во текот на денешниот ден ќе има насока дали ќе се донесе одлука за престанок на наставата во основните и средните училишта или не.

Поврзани вести

Уапсен шеф на нарко мафија што годишно заработувал над 70 милијарди долари

Слободен печат

Ѓоргиев: Придавката „македонски” останува во записниците на Мешовитата комисија

Слободен печат

ВИДЕО: Медицински персонал во ковид центар прави забава со оро и песни

Слободен печат

Србија четврта во Европа и деветта во светот по стапката на вакцинација

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times

ПАНИКА ВО БЕРЛИН: Цела болница во карантин поради британскиот тип на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар