И Џафери се сретна со Земај: Со заедничко делување ќе се надмине здравствената криза

Двајцата соговорници потврдиле дека соработката е на завидно ниво и меѓу двете соседни земји постои успешна билатерална комуникација, доверба и блиски политички односи.

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска го прими министерот за здравство на Република Косово, Арменд Земај, каде двајцата заклучија дека само со заедничко и усогласено делување на сите чинители ќе може да се надмине здравствената криза со која се соочува светот.

Претседателот Џафери на средбата се заложил за преземање чекори за олеснување на движењето на граѓаните од двете земји, почитувајќи го при тоа мислењето на професионалните тела.

Тој истакна дека нашата држава го поздравува потпишувањето на договорот за економска соработка што беше потпишан во Вашингтон меѓу Република Косово и Република Србија.

На средбата, како што соопштија од Собранието, стана збор за заеднички теми и интереси за подобрување на здравствената состојба и меѓусебната професионална комуникација во полза на стабилноста и одржлива состојба, имајќи ја предвид ситуацијата со пандемијата и огромниот удар што го нанесува на здравствените и економските системи на сите држави.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Јовановска – Кануркова: Собранието да закаже јавна расправа за кандидатурите за избор на членови на Комисијата за спречување и заштита од дикриминација

Двајцата соговорници потврдиле дека соработката е на завидно ниво и меѓу двете соседни земји постои успешна билатерална комуникација, доверба и блиски политички односи. Тие оцениле дека и понатака треба да се продолжи со вложување во идната соработка која има силен потенцијал да ги зајакне билатералните врски во интерес на граѓаните на Република Северна Македонија и Република Косово.

Соработка во здравството меѓу Македонија и Косово

Поврзани вести

Дете без знаци на живот донесено во болница

Слободен печат

Во Скопје вчера санкционирани 396 возачи

Слободен печат

Анти-ковид мерка: Црна Гора од денеска до 8 декември под „полициски час“

Слободен печат

Нина Ангеловска: Ова е историски момент за е-трговијата

Д-р Николов: Не убедуваа дека сè е под контрола, еве ситуацијата покажува колку сè е под контрола

Слободен печат

Две и пол децении од Дејтон: САД, Франција, В. Британија и Германија со oсуда за Додик и поддршка на Инцко

Слободен печат

Остави Коментар