10 C
Скопје

И Бил Гејтс се вакцинираше

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, објави дека ја примил првата доза од вакцината против корона вирусот.

„Една од придобивките на моите 65 години е тоа што ги исполнувам условите за вакцината против ковид-19. Ја примив својата прва доза оваа недела и се чувствувам одлично. Им благодарам на сите научници, доброволци во истражувањата, регулаторни тела и медицински професионалци што се во првите редови на одбраната и кои нѐ доведоа до овој момент“, напиша Гејтс на Твитер.

Освен како сопственик на Microsoft и мета на многу теориии на заговор во врска со пандемијата на корона вирусот, Гејтс е познат како голем донатор кој инвестираше стотици милиони долари во развојот на вакцината. Во декември минатата година Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс вети уште 250 милиони долари за поевтини и подостапни вакцини против КОВИД-19.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Интервју со д-р Аспазија Софијанова: Верувам дека и за децата, ковид вакцината ќе влезе во стандардниот календар за имунизација

Поединечно најголемата донација досега беше во ноември минатата година, кога брачниот пар Гејтс донираше 70 милиони долари. Со најновата донација фондацијата вкупно има донирано 1,75 милијарди долари во борбата против пандемијата.

Пред два месеци во својот подкаст Бил Гејтс ја најави можноста за избивање на нова пандемија, што беше ветер во грбот на многу теоретичари на заговор кои во Гејтс гледаат еден од главните виновници за корона кризата.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар