Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за сериозната ескалација на напади

Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија за сериозна ескалација на нападите во Ходеида.

– Интензивните напади врз Ходеида претставува сериозна ескалација која може да го уништи договорот од Шведска, изјави еден од лидерите на Хутите, Мохамед Абдесалем еден ден по воздушните напади на коалицијата врз пристанишниот град.

Тој додаде дека коалицијата ќе биде одговорна за последиците од ескалацијата на насилство.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија која интервенира во Јемен од 2015 година на страна на меѓународно признаената Влада, соопшти дека вчера покрена воена операција против Хутите. Тоа е прва саудиска акција од нападите на 14 септември врз саудиските нафтени објекти, за кои Хуитите презедоа одговорност.

Прочитајте и...  Поранешните американски претседатели го осудија расизмот во САД

Коалицијата вчера соопшти дека уништила четири локации кои се наоѓаат северно од Ходеида, каде бунтовниците составуваат теледиригирани чамци и поморски мини. Тие локации се закана за поморската безбедност во стратешкиот премин Баб ал Мандеб во јужниот дел на Црвено Море, објави саудиската новинска агенција СПА.

Абдесалем исто така обвини дека коалицијата запленила повеќе бродови, истакнувајќи дека тоа е воен чин и агресија.

Пристаништето Ходеида и понатаму е под контрола на Хутите и покрај постигнатиот договор под покровителство на ОН и потпишан на 13 декември 2018 година, со кој е предвидено контролата да биде предадена на неутрални сили, како и бунтовничките и владините сили повторни да се распоредат околу градот.

Хутите, кои се поврзани со Иран, ја презедоа одговорноста за нападите во саботата врз саудиските нафтени постројки. Ријад и Вашингтон за нападите го обвинуваат Техеран, кој негира каква било вмешаност.

Прочитајте и...  Јоксимовиќ: Србија аплицира за Фондот за солидарност на ЕУ во борбата со Ковид-19

Прочитај повеќе

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат