Далај Лама се извини за изјавата поради која беше обвинет за сексизам

Тибетскиот будистички духовен лидер, Далај Лама, се извини за контроверзните коментари, кои се однесуваа за тоа како треба да изгледа жена, која евенутално би била прогласена за негов наследник, пренесува „Би-Би-Си“.

– Ако наследникот на Далај Лама е жена, тогаш таа мора да биде привлечна, инаку луѓето нема да сакаат да го гледаат нејзиното лице – изјави Далај Лама за Би-Би-Си, а потоа се извини.

Официјални претставници на Далај Лама набрзо се извинија за неговата изјава, сугерирајќи дека само се шегувал.

– Многу му е жал што повредил многу со неговата изјава. Тој искрено се извинува – се вели во соопштението.

Далај Лама „ја разбира контрадикторноста меѓу материјалистичкиот, глобализираниот свет со кој се соочува за време на своите патувања и комплексните идеи за реинкарнацијата, која се наоѓа во срцето на тибетската будистичка традиција”, се додава во соопштението.

Прочитајте и...  Раководителот на Клиниката за ортопедија поднесе оставка

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар