Хрватското министерство за култура финансирало портал што шири лажни вести

Тоа е портал познат по објавување лажни вести, од оние поврзани со пандемијата на коронавирус преку луди обвиненија против Бил Гејтс се до ревидирање на историјата.

Министерството за  култура и медиуми на Нина Обуљен Коржинек ги објави неодамнешните резултати од конкурсот за финансирање на проектот „Медиуми на заедницата – потпора на социјалното вклучување преку медиуми“, според кој на 13 портали им подели 15 милиони куни (2 милиони евра). Еден од тие портали е ноторниот Признајем.хр., познат по ширењето лажни вести, објави хрватски Индекс.

Со оглед на потписот на Нина Обуљен Коржинек на доделувањето на тие финансиски средства, се чини дека нејзините изјави како онаа дека „лажните вести се многу важна тема“ и дека се „сериозен безбедносен проблем“, како и дека „ќе се вложува во квалитетно новинарство“, биле – лажни, коментира Индекс.

Односно фејкњуз. Oбуљен Коржинек за Индекс одбила да ги коментира сопствените изјави, а посредно на тоа и сопствениот потпис на оваа одлука за доделување на парите, туку почнала да зборува за „феноменот лажни вести“.

Прочитајте и...  Заев-Тимоние: Франција гледа капацитети во Северна Македонија за европските интеграции

Парите биле предвидени за „унапредување на квалитетот на медиумското известување“

Министерството за култура и медиуми, како Посредничко тело од прв степен во рамки на Оперативната програма „Ефективен човечки потенцијал 2014 – 2020“ донесе на 31 јули 2020 година Одлука за финансирање на проекти во рамки на конкурсот за доставување на проектни предлози „Медиуми на заедницата – потпора на социјалното вклучување преку медиумо“. Поделени се вкупно 15 милиони куни (2 милиони евра).

Парите се наменети за „подобрување на квалитетот на медиумското покривање на ранливите групи и подигнување на јавната свест за нивните права“, а специфичните цели се „зајакнување на капацитетот на медиумските работници (новинари) да работат на социјално вклучување на ранливите групи“ и „зголемување на видливоста на ранливите групи. општеството преку нивно претставување во медиумите “.

Прочитајте и...  Заев: Бруталноста на полициски службеници врз граѓани Роми е срамна за полицијата, очекувам казни за инволвираните

Познати по ширењето лажни вести

Нејасниот десничарски портал Признајем.хр доби 1,3 милиони куни (околу 174.280 евра) за развој на информатичката платформа Хрватски Бранители. Во Импресумот на овој портал се наведува дека зад тоа стои здружението Признајем. Претседател на тоа здружение е Хрвоје Мацан, кој истовремено е уредник на порталот, додека Марио Мацан е надлежен за маркетинг и продажба. Ниту едно новинарско име не се споменува во импресумот на порталот.

Тоа е портал познат по објавување лажни вести, од оние поврзани со пандемијата на коронавирус преку луди обвиненија против Бил Гејтс се до ревидирање на историјата.

Порталот „Фактограф“, задолжен за проверка на фактите и член на Меѓународната мрежа за проверка на фактите (ИФЦН), меѓународна мрежа на организации посветени на проверка на факти, дури 11 пати во помалку од година дена морал да реагира на лажните вести кои ги објавува порталот Признајем.хр.

Прочитајте и...  Трамп презентираше план за здравствена реформа, но без детали

Насловите на некои од гореспоменатите лажни вести на овој портал гласат: „Демографска катастрофа почна во Блајбург: Исчезнаа милион Хрвати од Хрватска“, „Пронајдена снимка од Бил Гејтс која фрла сомнеж врз неговата психичка состојба“, „Приказна за кучето кое му го одгризна пенисот и тестисите на педофил“, „Саботажа!? На Томсон му го изгаснале микрофонот во Сплит, нема ниту светло“, „Медиумите ви замолчеа: Хрватската полиција во паника, поставија ограда на граница тргнаа 100.000 луѓе“, Денеска во светот постојат голем број врвни научници кои го негираат планетарно – глобалното и еколошки – фанатичното движење против климатските промени“ и „Ова е вистината за траумите кои ги проживуваат децата на истополови родители“.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат