Хрватскиот министер за одбрана поднесе оставка поради авионска несреќа

Хрватското Министерство за одбрана претходно ја потврди несреќата и соопшти дека станувало збор за редовен лет за обука.

Хрватскиот министер за одбрана Дамир Крстичевиќ вечерва поднесе оставка, откако воен авион попладнево околу 16 часот се урна во близина Задар, при што загинаа двајца припадници на Хрватското воено воздухопловство.

– Поднесувам оставка на местото вицепремиер и министер за одбрана, рече Крстичевиќ на вонредна прес-конференција, додавајќи дека ќе почне истрага за несреќата.

Хрватското Министерство за одбрана претходно ја потврди несреќата и соопшти дека станувало збор за редовен лет за обука.

На местото на настанот се наоѓаат сите надлежни служби.

Прочитајте и...  Во Албанија рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19, подготвена трета ковид болница

Поврзани вести

Рекордни 870 новозаболени во Македонија, 14 пациенти починаа

Слободен печат

Маричиќ: Целта на предлог-законот е пописот повеќе да не биде политичко прашање

Илинка Иљоска

Болниците во Словенија бараат волонтери, расте бројот на заразени лекари

Илинка Иљоска

Маричиќ: Зошто да не се обидеме и судењата да бидат онлајн?

Слободен печат

Поранешниот шеф на СТО: 50 отсто од светската популација може да биде лишена од пристап до вакцината во рок од неколку месеци

Илинка Иљоска

Џафери: Учењето на Холокаустот помага за подобро разбирање на последиците

Слободен печат

Остави Коментар