3 C
Скопје

Хрватски морнар меѓу повредените во експлозијата во Бејрут: Операција траеше четири часа и помина добро

Хрватски морнар бил повреден во големата експлозија во пристаништето во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП).

„Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е полесно повреден. Засега нема официјални податоци дека некој од хрватските граѓани смртно настрадал“, одговори МВЕ.

Повредениот морнар е Бранко Перошевиќ, кој е опериран и е во добра состојба, како и останатите морнари од бродот „Сити оф Рома“.

„Сè е коректно и се чувствувам подобро. Мојата операција траеше четири часа и помина добро“, рече Перошевиќ.

Транспортниот брод „Сити оф Рома“ кој впловил во пристаништето во Бејрут шест часа пред експлозијата претрпе голема штета.

Прочитајте и...  Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Поврзани вести

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

ВИДЕО | ВО ЦРНА ГОРА СЕПАК СЕ ФРЛАА ПО СВЕТИОТ КРСТ: 10-годишно момче најбрзо стигна до крстот во Беране! 

Слободен печат

Остави Коментар