-1.3 C
Скопје

Хрватска втор ден по ред со црн рекорд: Во последните 24 часа починаа дури 23 лица, нови 2.378 заболени

Хрватска денеска бележи нов рекорден број на починати од ковид – дури 23. Тамошните власти регистраа и 2.378 новозаболени со вирусот во изминатото деноноќие со кои бројот на активни случаи во земјата изнесува 12.736. Во ковид центрите се сместени 932 пациента од кои 68 се приклучени на респиратор.

Од 25 февруари и првото позитивно лице на ковид-19, во Хрватска до денеска се забележани вкупно 40.999 случаи. Од нив починаа 493 лица додека оздравеа 27.770.

Во самоизолација, во земјата во која досега се направени 466.315 тестови, моментно се наоѓаат 14.924 лица.

Прочитајте и...  Лавров: Тешко дека ќе ги повлечеме мировните сили од Транснистрија

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар