8 C
Скопје

Хрватска во шок: Докторката од тимот што го прими првиот пациент со ковид-19 во клиниката се самоуби

Докторката од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Хрватска, кој беше во тимот што го прими првиот пациент заразен со ковид-19 во таа болница, изврши самоубиство.

„Ова е неизбежно резултат на големиот притисок на кој сме изложени сите, сите здравствени работници, не само лекарите, туку и медицинските сестри и другиот помошен персонал“, коментира Леонардо Бресан, претседател на Хрватската организација за семејна медицина од округот Приморје-Горски Котар.

Докторката која си го одзеде животот во ноќта помеѓу неделата и понеделникот имаше 41 година.

Веста за смртта на почитуваната докторка го шокираше, но не ги изненади нејзините колеги здравствени работници, бидејќи, како што велат, тие работат под голем притисок подолго време. Колегите велат дека таа била извонредна докторка и експертка.

Прочитајте и...  Снег затрупал мајка и двегодишно дете во Црна Гора: Жителите и полицијата веднаш реагирале

И Поранешната премиерка на Хрватска, Јадранка Косор јавно го сподели своето сочувство.

„Најстрашната од најстрашните вести. Докторката, која веќе не можеше да го поднесе товарот на смртта од Ковид 19, дигна рака на себе. Моментот кога човекот ќе остане без зборови“ напиша таа на Твитер.

„ Кога работите во абнормални услови, кога работното време се претвора во целосен живот, односно професијата ја презема контролата над вашиот живот, требаше да се очекува дека ќе има зголемување на овој синдром на исцрпеност при работа и дека се повеќе и повеќе здравствени работници, вклучително и лекари, ќе пукнат на работа и дека овој стрес и многу од тој психофизички напор нема да можат да се процесираат на нормален начин“ рече претседателката на Хрватското здружение на болнички лекари Ивана Шмит.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Поврзани вести

Сенатот во понеделник ќе започне судење за отповикување на Трамп

Слободен печат

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива

Слободен печат

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

Слободен печат

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен печат

Конечно е постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Слободен печат

Средба на пратеникот Мицевски со евроамбасадорот Гир

Слободен печат

Остави Коментар