Хрватска: Расправа во Уставен суд зад затворени врати за епидемиолошките мерки

Уставниот суд на Хрватска на денешната седница донесе одлука да се разгледа законитоста на епидемиолошките мерки, донесени од Штабот за цивилна заштита, без присуство на јавноста, изјави генералниот секретар на тој суд Теодор Антиќ.

Тој најави дека за одлуката на Уставниот суд јавноста ќе биде информирана во текот на денот., а претседателот на тој суд ќе одржи прес-конференција. Антиќ не одговори на новинарските прашања за тоа зошто седницата на Уставниот суд не е отворена за јавноста и кои судии биле против тоа.

Уставниот суд одлучува за уставноста на повеќе закони и пакет од 27 различни уставни тужби против мерките донесени од Националниот штаб за цивилна заштита во врска со пандемијата на Ковид-19.

Прочитајте и...  Во Косово 14 починати лица починаа, а 639 се новозаболени од ковид-19

Неколку граѓани и политичари побараа проценка на уставноста на мерките.

Адвокатот Анто Нобило претходно изјави дека јавното одржување на седницата на Уставниот суд би бил демократски чекор напред и, како што рече, нешто ново. Тој додаде дека не се сеќава дека Уставниот суд некогаш имал јавна расправа, така што, според него, тоа би придонело за доверба во работата на институциите. 

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian