9 C
Скопје

Хрватска почна со вакцинација, турканици и редици во Загреб

Во Загреб денес почна вакцинацијата против ковид-19 пред спортската сала на училиштето на пожарникарство, заштита и спасување. Се создаде огромен ред и луѓето што сакаат да се вакцинираат се жалат дека организацијата не  е добра, јавија хрватските медиуми.

Граѓаните прво ќе ги вакцинираат со вакцината на Фајзер, а кога ќе се потроши со вакцината на АстраЗенека.

Редиците за вакцинација настанале и поради тоа што некои дошле многу порано отколку што им било кажано да дојдат, а некои дошле многу подоцна од закажаното.

Загребчани се жалат дека ќе мора да чекаат со часови за да се вакцинираат и дека вакцинацијата здравствените власти требало да ја споведат во здравствените домови. Дел негодуваат и дека за нив нема да има од вакцината на Фајзер, па ќе мора да се вакцинираат со онаа од АстраЗенека.

Прочитајте и...  Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

 

 

Поврзани вести

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

Остави Коментар