Хрватска: Осомничени за групно силување на малолетничка пуштени на слобода

Пет момчиња од вкупно седум обвинети за групно силување на малолетничка во Далмација, денеска биле пуштени од истражниот затвор, јавуваат хрватските медиуми.

Решенијата биле потпишани, сите сведоци сослушани, а биле поднесени и барања за укинување на мерката затвор.

Адвокатката на жртвата, Сања Безбрадица Јелавиќ, за тамошните медиуми изјавила дека осомничените морале да останат во затвор.

– Пред да бидат пуштени на слобода, до Жупанското државно обвинителство упатив барање од оштетената со сите сериозни причини кои упатуваат на тоа дека осомничените и натаму треба да останат во истражниот затвор – рекла Јелавиќ.

Ист така, неофицијално се дознава дека поднела приговор и побарала случајот да се префрли од задарскиот во судот во Загреб, меѓутоа, но Јелавиќ за јавноста не сакала ниту да ја потврди, ниту пак да ја демантира оваа вест.

Прочитајте и...  Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

Пред две недели била испитана и самата жртва во случајот. Испитувањето траело речиси цел ден. Со паузи, девојката преку видео-линк биле испитувана од девет наутро до 16.00 часот.

За потсетување, случајот за повеќекратно групно силување на малолетничка од Далмација за кој се осомничени седум мажи ја згрози цела Хрватска.

Прочитај повеќе

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат

Доверителите си враќаат половина од вложеното

Соња Христовска Угриновска