Хрватска нуди кауција за Тачи и другите обвинети во Хаг!?

Фото: EPA-EFE/JERRY LAMPEN

Хрватската државна службеничка Ермина Љекај Прљаскај изјави дека Хрватска го поддржува Косово и дека е расположена да обезбеди гаранции за Хашим Тачи и другите притворени во Хаг.

Таа додаде дека хрватскиот министер за надворешни работи во четврток ќе ја посети Приштина.

„Постои можност Хрватска да даде гаранција, засега нема официјална понуда. Верувам дека Хрватска е расположена и во четврток министерот за надворешни работи ќе го посети Министерството за надворешни работи во Приштина, рече Љекај Прљаскај.

Меѓу другото, таа рече дека Хрватска лобира и за визна либерализација за граѓаните на Косово.

Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Тој изјави дека хрватскиот претседател Зоран Милановиќ се понудил да гарантира во Специјалниот суд за ослободување на поранешниот претседател Хашим Тачи и другите, за да се брани од слобода.

„Мојот пријател од Хрватска ми рече дека хрватскиот претседател понудил да биде гарант за привремено ослободување на сите што се таму“, рече Бериша во емисијата „Фронтал“ на Т7.

Видео на денот