8 C
Скопје

Хрватска и натаму бележи високи бројки од ковид-19: Инфицирани нови 1.973 лица, починаа 45 за 24 часа

Во Хрватска во последните 24 часа се регистрирани 1.973 нови случаи на ковид-19 додека починаа 45 лица, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Како активни случаи во земјата се водат 19.275 лица, вклучувајќи и 2.060 пациенти на болничко лекување од кои 235 се приклучени на респиратор.

Во изминатото деноноќие, според Националниот штаб за цивилна заштита, оздравеле 2.638 пациенти, тестирани биле 6.139 граѓани, а мерката самоизолација е одредена 40.083 лица.

Од почетокот на пандемијата, во Хрватска се инфицирале 105.691 лице од кои 85.018 се опоравиле додека починале 1.398. Здравствените власти во земјата досега направија 683.104 тестови.

Прочитајте и...  СВР Куманово за пет дена регистрира 12 тешки кражби, девет расчистени

Поврзани вести

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Слободен печат

Остави Коментар