Хрватите на духовит начин бараат од луѓето да не употребуваат петарди!

Многу спортски екипи се огласуваат преку своите социјални мрежи по земјотресот кој ги потресе хрватските градови Сисак, Глина, Петриња и околината.

Еден од клубовите кој се огласи е и ФК Локомотива, хрватскиот фудбалски прволигаш кој одлучи да се насочи кон проблемот со петардите, од кој многу луѓе се жалат со денови.

Загребскиот клуб, во чиј состав има двајца македонски интернационалци Едис Малиќи и Џемал Ибиши, на еден духовит начин ги повика граѓаните да престанат да пукаат петарди.

– Ве повикуваме да се воздржите од фрлање петарди. Доволно беше стрес. Доживеавме „петарда“ (пораз од 5:0) во септември во шведскиот Малме и верувајте дека не е пријатно – напишаа од Локомотива во објавата повикувајќи се на пораз во квалификациите за Лигата на Европа кој го доживеаја оваа есен.

Прочитајте и...  Работнички и Шкендија без „муниција“ во дербито

Поврзани вести

ВИДЕО: Барса во финалето на Кралскиот куп го чека Енис Барди!

Слободен печат

ВИДЕО: Лондонската магла ги „проголта“ шампионските амбиции на Манчестер јунајтед!

Слободен печат

ВИДЕО: Цел меч за Несторовски на „Сан Сиро“, Милан до бод во 97 минута!

Слободен печат

ФОТО: Го преживеа падот на авионот на Шапекоенсе, сега преживеа нова голема несреќа!

Слободен печат

Српскиот фудбалер Живковиќ ја плати целата сума за лекување на осумгодишно девојче!

Слободен печат

ВИДЕО: Во финишот им избега победата на Елмас и Наполи!

Слободен печат

Остави Коментар