Хрватите ќе плаќаат повисоки даници за викендичките

Архива на СП

Во новиот даночен пакет Владата ги задоволи градовите и општините кои подолго време бараат зголемување на даночниот плафон за викендици. Новиот асортиман ќе биде од 0,60 до 5 евра за метар квадратен корисна површина, а сега беше од 0,66 до 1,99 евра. Може да се очекува дека повеќето локални единици ќе го подигнат данокот до максимален износ, што ќе биде силен удар за џебот на сопствениците на викендички и станови, анализира Н1 Инфо. Според Законот за локални даноци, секоја зграда, дел од зграда или стан што се користи повремено или сезонски се смета за викендица. Значи, главен критериум за утврдување на статусот на викендица е фактот дека имотот се користи повремено или сезонски или има друга намена. Според тоа, имотот што се користи цела година не се смета за викендица, без разлика дали сопственикот го користи за свој престој или е трајно изнајмен, како и имот погоден за домување кој воопшто не се користи, пишува Тпортал. Уште на почетокот на 90-тите години, опсегот за оданочување на викендички и станови беше воспоставен од пет до 15 куни, односно од 0,66 до 1,99 евра и до сега не е променет. На тоа му дојде крајот како дел од сегашната даночна реформа. Владата го укина вишокот данок на единиците на локалната самоуправа, а за да се избегнат големи финансиски загуби им дозволи сами да го утврдат износот на данокот на доход. Дополнително, им овозможи да ги зголемат приходите од даноци на викендички и станови со зголемување на горната граница на оданочување на пет евра. Според сегашниот опсег на даноци од 0,66 до 1,99 евра за викендичка или стан од 50 квадрати, што го имаат повеќето луѓе, сопственикот платил минимум 33 евра, а максимум 100 евра, во зависност од тоа колку е дарежлив градот или општински татковци биле. Догодина посреќните ќе плаќаат 30 евра, а онаму каде данокот е пет евра, што може да се очекува во повеќето локални единици, сопственикот ќе треба да плаќа 250 евра годишно. За викендичка или стан од 30 квадрати максималниот данок е 60 евра годишно, а догодина ќе биде 150 или дури 110 евра повеќе. За викендичкаа или стан од 70 квадрати максималниот данок сега е 140 евра годишно, а догодина ќе биде 350 или дури 210 евра повеќе.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот