Хрватите изненадени од бројот на новозаболени: Се случи „бум“ во ноќните клубови

Шефот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Цапак изјави денеска дека во кризниот штаб знаеле дека бројот на новозаразени од коронавирус ќе биде голем, ама не очекувале до толку.

Цапак тоа го изјавил за ХРТ по вестите дека вчера во Хрватска има 180 лица новозаболени, што е најмногу од почетокот на епидемијата на Ковид-19.

„До 50 нови случаи е добро, бидејќи нашата бројка е под 15 на 100.000 во 14 дена, а повеќето земји ја земаат таа бројка за евалуација. Меѓутоа, сега се случи што се случи. Ги дозволивме сите активности, имаме околу 900.000 туристи. Знаевме дека бројката ќе е голема, но не баш толку“, изјавил тој.

Цапак рекол дека во таква ситуација мора нешто да се преземе, како и дека требало порано да се преземе и додал дека трендот во Хрватска би бил во опаѓање, да не се случело „бум“ во ноќните клубови.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

„Коронавирусот многу лесно се пренесува. Секогаш треба да се внимава и постојано да се држат – хигиена, дистанца и да се носи маска“, апелира шефот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Цапак.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска