ХРВАТИТЕ БАРААТ: БиХ да се преуреди по примерот на Белгија – Слободен печат
ВестиРегион

ХРВАТИТЕ БАРААТ: БиХ да се преуреди по примерот на Белгија

Претседателот на Одборот за надворешна политика во хрватскиот Сабор, Миро Ковач, денеска оцени дека Хрватите во БиХ со преуредувањето на оваа земја во три региони, по примерот на Белгија, би можеле да остварат еднакви права со Бошњаците и Србите.

„БиХ би можела да се инспирира од белгиското уредување, земјата која има три јазични заедници и постојат три региони. Истото може да се направи и во БиХ за Хрватите да можат да бидат во целост рамноправен народ со другите два уставотворни народа Бошњаците и Србите“, изјави Ковач во интервју за Радио-телевизија ХерцегБосна од Мостар, а пренесе новинската агенција Хина.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close