ХРОНИКА

ХРОНИКА

Села може да има епилептични напади како последица на ударите ако ја прекине терапијата

Според наодите на вештаците кои го прегледувале Зијадин Села по нападот во Собранието на 27 април, повредите биле животозагрозувачки и последиците мора да се...

ОЈО Велес и ОЈО Скопје активно работат за разрешување на случајот со штитеничката од...

Основното јавно обвинителство Скопје и Основното јавно обвинителство Велес ја известуваат јавноста дека активно преземаат дејствија за утврдување на фактите во врска со случајот...

Средношколец нападнат од вработен во училишно обезбедување

В.Ц.(49) од Скопје во Полициската станица Гази Баба, вчера во 13 часот пријавил дека истиот ден околу 11.00 часот пред влезна врата на средно...

МТСП: Нема злоставување во двата нови случаја на бременост кај малолетничките од „25 Мај“

Во двата нови случаја на бременост на малолетнички, штитенички на Домот за деца со социјално-воспитни проблеми „25 Мај“ од Скопје, нема злоставување или сексуална...

Полицаец ја истепал жената со која живеел невенчано

Н.Б. (33) од Гевгелија, вработен во Министерството за внатрешни работи, вчера во општина Аеродром, ја истепал жената со која живеел во вонбрачна заедница во...

Вештакот кој го прегледал Села немал лиценца за работа, тврди одбраната

Адвокатите на одбраната на продолжението од денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села забележаа дека вештакот немал лиценца за работа во моментот...

Пожарникар од Свети Николе „натпишал“ над 1000 часови прекувремена работа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против З.Т. (52) од Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Затворска казна за објавена фотографија на Фејсбук?

Ако обвинителството и судот продолжат да прогонуваат за објавени фотографии на полицајци на јавно место, тогаш Република Македонија би се претворила во полициска држава...

Тортевски за пресудата за Талеска: Со обвинението за затајување на данок, се легализираат криминално...

Адвокатот Александар Тортевски, коментирајќи ја пресудата во случајот „Тифани“ каде што новинарката Ивона Талеска доби условна казна затвор, вели дека уште како советник на...

Утре прво судење за проектот „Скопје 2014“

Во Кривичниот суд утре е закажано првото судење за предмет на СЈО поврзан со градби од проектот „Скопје 2014“, во кој првообвинета е поранешната...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook