ХРОНИЧНА НЕСОНИЦА: Ако ја имате, тогаш здравјето ви е сериозно загрозено - Слободен печат

ХРОНИЧНА НЕСОНИЦА: Ако ја имате, тогаш здравјето ви е сериозно загрозено

Луѓето кои страдаат од хронична несоница, позната и како инсомнија, имаат многу поголеми шанси да заболат од кардиоваскуларни заболувања.

Во една нова студија е откриено дека лицата со генетска предиспозиција за инсомнија се изложени и на поголем ризик од застој на срцевата работа, инфаркт или затнување на крвните садови.

Постојат и постари студии кои покажале одредена поврзаност на двете состојби, но со најновата, направена на Универзитетот во Кембриџ, е покажано дека несоницата може да биде причина за зголемениот ризик. Клучниот фактор е генетиката, што значи поизложени се оние кои имаат наследен фактор за инсомнија.

Ако пак, генетските предиспозиции велат дека личноста може да развие хронична несоница подоцна во животот, многу лекари сметаат дека може да се најде превентива и да се намали ризикот од срцеви заболувања.

Прочитајте и...  На 17 февруари почна нова ера во музиката: Светот се запозна со звуците на „AC/DC“, роден е фронтмен на „Green Day“...

Но, ова не ја прави помалку опасна несоницата која е последица на стресот и на динамичниот начин на живот. Доброто во овој случај е што ваквата состојба е минлива за неколку дена.

Прочитај повеќе

Шабан и Есма беа големи пријатели: Погледнете што напишал тој за неа кога таа почина (ФОТО)

Слободен Печат

Пријателството помеѓу Опра и поранешниот кралски пар е во криза!

Слободен Печат

До пролет во топ форма: Диета со здрави јагленохидрати

Слободен печат

Поглед на еден маж кој сака да остане анонимен: Три УЖАСНИ митови за жените!

Слободен печат

Најпознатиот еротски магазин во Југославија: На патот до трафиките снемувало и до 10.000 примероци (18+)

Слободен Печат

Колку часа треба да вежбате за да видите резултати?

Слободен печат

Остави Коментар

Осумнаесет + 2 =

Прочитај повеќе

Модната формула на Џенифер Анистон, кралицата на минималистичкиот стил: Овие две работи никогаш не би ги носела! (ФОТО)

Слободен Печат

Секоја кинематографија би била горда на нив: Ова се најубавите германски актерки! (ФОТО)

Еспресо

Дел од необјавено интервју со Шабан Шаулиќ: Многу брзо ми помина животот, тој „горе“ одлучува колку и кога! (ФОТО)

Слободен печат

Беше пример за неверојатна убавина: Поради пластичните операции денес изгледа непрепознатливо! (ФОТО)

Слободен Печат

Полубратот на Меган Маркл на работ на егзистенција: Останав без куќа, за малку ќе морав и да просам…

Слободен Печат

Поминаа 75 години од познатата битка за Иво Џима: За 36 дена загинаа 28.000 војници (ВИДЕО)

Слободен печат