ХРОНИЧНА НЕСОНИЦА: Ако ја имате, тогаш здравјето ви е сериозно загрозено – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

ХРОНИЧНА НЕСОНИЦА: Ако ја имате, тогаш здравјето ви е сериозно загрозено

Клучниот фактор е генетиката, што значи поизложени се оние кои имаат наследен фактор за инсомнија.

Луѓето кои страдаат од хронична несоница, позната и како инсомнија, имаат многу поголеми шанси да заболат од кардиоваскуларни заболувања.

Во една нова студија е откриено дека лицата со генетска предиспозиција за инсомнија се изложени и на поголем ризик од застој на срцевата работа, инфаркт или затнување на крвните садови.

Постојат и постари студии кои покажале одредена поврзаност на двете состојби, но со најновата, направена на Универзитетот во Кембриџ, е покажано дека несоницата може да биде причина за зголемениот ризик. Клучниот фактор е генетиката, што значи поизложени се оние кои имаат наследен фактор за инсомнија.

Ако пак, генетските предиспозиции велат дека личноста може да развие хронична несоница подоцна во животот, многу лекари сметаат дека може да се најде превентива и да се намали ризикот од срцеви заболувања.

Но, ова не ја прави помалку опасна несоницата која е последица на стресот и на динамичниот начин на живот. Доброто во овој случај е што ваквата состојба е минлива за неколку дена.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close