Храна што го прави лицето сјајно и блескаво, јадете од овие намирници

Она што го јадете влијае на вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Па, доколку сакате да си го разубавите лицето ( а, кој не сака?!), треба што повеќе да јадете од овие намирници. 

Боровинки

Тие се богати со антиоксиданси кои ги неутрализираат слободните радикали познати по предизвикувањето на многу болести и предвремено стареење. Освен тоа, го спречуваат оштетувањето на клетките на кожата, а се богати и со растителни влакна и витамини Ц и E.

Ореви

Тие се богати со Омега-3 масни киселини кои се одлични за кожата и косата. Косата ја прават сјајна, а кожата мазна.

Домати

Тие се богати со каротеноиди и хранливи материи кои  помагаат да се забави оштетувањето на клетките предизвикано од слободните радикали.

Калинки

Богати со антиоксиданси кои и  помагаат на кожата во производството на колаген со цел брзо закрепнување од надворешните влијанија.

Зелен чај

Тој е богат со антиоксиданси и помага да се ублажи штетата која е настаната од изложување на сонце. Содржи полифеноли кои  помагаат да се регенерираат клетките на кожата. Богат е со витамините Ц, Д и К, цинк, калциум, магнезиум и железо.

 

Прочитајте и...  Во јуни граѓаните одвојувале повеќе пари за храна

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат