ХРАНА ШТО ГИ БРКА КОМАРЦИТЕ: Што да се јаде за да се избегне чешањето и црвенилото – Слободен печат
МагазинСемејство

ХРАНА ШТО ГИ БРКА КОМАРЦИТЕ: Што да се јаде за да се избегне чешањето и црвенилото

Наместо однадвор, делувајте на здодевните инсекти одвнатре.

Летото и комарците се вечна комбинација, а хемикалиите не се секогаш најдобра заштита. Наместо однадвор, делувајте на здодевните инсекти одвнатре.

Јаболков оцет

Јаполковиот оцет традиционално се користи како природен репелент. Како и другите намирници на списоков, го маскира нашиот природен мирис и им оневозможува на комарците да нè нападнат. Најдобро кај јаболковиот оцет е што не менува како им мирисаме на другите. Еднаш дневно земете една лажица јаболков оцет со мед.

Лимонска трева

Лимонската трева содржи природно етерично масло цитронел. Познато е дека може да се нанесе, односно да се намачка на кожата, но и внесувањето на лимонска трева е подеднакво ефективно. Оваа билка можете да ја користите во секое егзотично јадење и во густите супи.

Чили пиперчиња

Хемиското соединение капсацин е главна активна состојка на чили пиперчињата која им ја дава препознатливата лутина. Го загрева нашето тело и му дава мирис кој ги иритира комарците и така делува како природен репелент. Пиперчињата можеме да ги додадете во секое јадење, но внимавајте да не претерате во текот на летните месеци.

Лук

Лукот е најпозната намирница за природна заштита од комарци. Содржи алицин кој испарува низ порите кога го јадеме. Тој го маскира нашиот природен мирис и така нè прави имуни на инсектите. Најдобро функционира кога го јадеме сиров, а може да се стави во скоро секое јадење.

Која храна да ја избегнувате?

Експертите сè уште не се сигурни зошто пивото ги привлекува комарците, но дури и мала количина го прави нашето тело плодно за убоди. Истото важи и за солената храна која произведува млечна киселина и така ги привлекува комарците.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close