Храна која е совршена во борбата против грип и настинки

Во сезоната на постудени денови, кога царува грипот, најважно е да го подигнеме имунитетот, а тоа лесно може да се направи со конзумирање на одредена храна и пијалоци.

РИБА

Сите видови на мрсна риба содржат масни киселини кои го подигнуваат имунитетот и помагаат во борбата против вирусите.

ЛУК

Лукот создава антиоксиданси кои помагаат во борбата против настинките, но лукот е и намирница број 1 во зајакнување на имунитетот.

ЧАЈ

Ништo во сезоната на постудени  денови не е толку благодетно како топол чај. Чајот ги смирува болките во грлото, а содржи и состојки кои помагаат во борбата против грипот. Одлучете се за чај од коприва или за чај од липа.

ПЕЧУРКИ

Печурките се богати со антиоксиданси, витамини, влакна и калијум, кои се ефикасни во борбата против настинките.

Прочитајте и...  Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

СЛАДОК КОМПИР

Слаткиот компир е многу ефикасен за сочувување на здравјето во текот на студената сезона. Неговите состојки се претвораат во витамин А кој е клучен за силен имунитет.

Прочитај повеќе

Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Слободен печат

Романа веќе не е во затвор, чека депортација: Нејзиниот партнер ќе ги врати парите што ги украле

Слободен печат

Ива Кацарска Саздовска, креаторка која ја приближи топлината на дрвото за луѓето да ја примат во своите домови и срца

Ј.К.Д

Како можете да се заштитите од коронавирусот на плажа?

Слободен печат

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Слободен печат.

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат