ХРАБРОСТ ИЛИ ЛУДОСТ: Кошаркарите на Виртус се вратија на тренинзи под посебни правила

Додека светот се чудеше на информацијата дека фудбалерите на Наполи од идната недела се враќаат на тренинзите, уште почудна вест доаѓа од Болоња.

Иако Италија е најзагрозена европската земја од коронаворусот и каде секојдневно илјадници луѓе се заболуваат од Ковид-19, а неколку десетици луѓе дневно умираат, кошаркарите на Виртус Болоња почнаа со тренинзи.

Тренерот на екипата, Александар Ѓорѓевиќ ја потврди информацијата дека неговиот тим започна да се подготвува за продолжение на сезоната, која прашање е дали ќе се доигра доколку состојбата со пандемијата на коронаворусот се влошува.

– Повторно почнавме со работа по оваа принудна пауза. Ќе продолжиме да им помагаме најдобро што можеме на нашите играчи да можат да ја вратат силата и кондицијата. Ние не се предаваме, а времето ќе покаже дали бевме во право со оваа одлука – изјави Ѓорѓевиќ.

Прочитајте и...  „Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Тренинзите ќе се одвиваат по строго утврдени правила, а постигнат е договор со фирма секојдневно да ја дезинфицира салата.

Специјализираниот кошаркарски сајт Спортандо, објасни како ќе изгледаат тренинзите на екипата на Виртус.

– Само еден вработен ќе ја отвора вратата на салата.
– Најмногу двајца кошаркари можат да бидат во салката истовремено. Еден на теренот, а другиот во теретана.
– Секој кошаркар ќе користи различна соблекувална.
– Салата секојдневно ќе се дезинфицира.
– Топките и сите останати предмети ќе се дезинфицираат по секоја употреба.
– Играчите имаат листа на безбедни ресторани од каде можат да порачуваат храна.

Прочитајте и...  Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат