Храбриот Маркез до пол позиција во Брно (ВИДЕО) – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Храбриот Маркез до пол позиција во Брно (ВИДЕО)

Марк Маркез, актуелниот шампион во кралската категорија на МотоГП, ја освои пол позицијата пред неделната трка за Големата награда на Чешка.

Шпанскиот мотоциклист Маркез на својата Хонда имаше неверојатен круг и на крајот имаше 2,5 секунди подобро време од второпласираниот Џек Милер и Жоан Зарко на третата позиција.

На влажната патека во Брно, Маркез ризикуваше со гуми на суво и тоа му се исплатеше, а доказ е големата предност на крајот од саботните квалификации.

Четврти најдобар резултат имаше Андреас Довициозо, а од петтото до 10 место редоследно се најдоа Еспаргаро, Ринс, Роси, Петручи, Вињалес и Квартараро.

В недела е закажана трката од 14.00 часот за ГН Чешка, вкупно 10. сезонава во МотоГП шампионатот. Моментно на табелата води Маркез со 185 бодови, пред Италијанците Довициозо (127) и Петручи (121).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close