Obljetnica potpisivanja Briselskog sporazuma – 11 godina bez FTA

Денеска се навршуваат 11 години од потпишувањето на Бриселскиот договор, но Заедницата на општини со српско мнозинство (ЗСО), на чие формирање се однесуваат првите шест точки и е столбот на овој документ, сè уште не е формирана, пишува српскиот весник „Политика“. За текстот на договорот, кој формално се нарекува „Прв договор за принципите на нормализација …

Obljetnica potpisivanja Briselskog sporazuma – 11 godina bez FTA Opširnije »

Dačić zamjerio Osmaniju: Zanimljivo da Pendarovski nije bio obaviješten o rezoluciji o Srebrenici

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ смета дека изјавите дека Македонија би излегла од „Отворен Балкан“, но и коспонзорството на Македонија на Резолуцијата за Сребреница се должеле на едно предизборно расположение но сепак според него е „многу интересно што претседателот на таа земја, Стево Пендаровски, не бил информиран дека Македонија ја поддржала резолуцијата …

Dačić zamjerio Osmaniju: Zanimljivo da Pendarovski nije bio obaviješten o rezoluciji o Srebrenici Opširnije »

Lajcak: Dogovoren nastavak razgovora na temelju konkretnih prijedloga

Posebni izaslanik Europske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da su se glavni pregovarači Srbije i Kosova na današnjem sastanku u Bruxellesu dogovorili da će se pregovori nastaviti sljedeći tjedan, javio je dopisnik MIA-e iz Beograda. - Danas sam bio domaćin niza bilateralnih sastanaka s glavnim pregovaračima Kosova i Srbije s...

Lajcak: Dogovoren nastavak razgovora na temelju konkretnih prijedloga Opširnije »

Tragovi žrtve u vozilu Dankinih ubojica ključni su dokazi za rješavanje slučaja

Policajci, vatrogasci-spasioci, pa i samoorganizovani građani, nastavljaju potragu za telom dvogodišnje devojčice Danke Ilić, koju su 26. marta navodno ubili radnici PKU "Vodovod" Srđan Janković i Dejan Dragijević. okolica Banjskog Polja kod Bora. Vrijeme čini svoje i otežava posao tužiteljstvu, kaže poznati sudski vještak Časlav Ristić, ali...

Tragovi žrtve u vozilu Dankinih ubojica ključni su dokazi za rješavanje slučaja Opširnije »

Četvrta runda pregovarača Kosova i Srbije završila je bez ikakvog dogovora po pitanju srpskog dinara

Четврта рунда меѓу главните преговарачи на Косово и Србија, Бесник Бислими и Петар Петковиќ, со посредство на Европската унија, заврши без никаков договор за прашањето за српскиот динар, чија употреба беше забранета во Косово во февруари годинава, јавија приштинските медиуми. Бислими по состанокот, кој го водеше посредникот на ЕУ во дијалогот меѓу Приштина и Белград, …

Četvrta runda pregovarača Kosova i Srbije završila je bez ikakvog dogovora po pitanju srpskog dinara Opširnije »

U Crnoj Gori 79 posto građana je za ulazak u EU

Доколку денеска би се одржал референдум за влез на Црна Гора во Европската Унија, за влез би гласале 79 отсто од граѓаните, што е осум отсто повеќе од 2022 година, покажува истражувањето спроведено од 2 февруари до 4 март годинава за потребите на Центарот за истражување на Меѓународниот републикански институт, објави РТЦГ. Осум проценти би …

U Crnoj Gori 79 posto građana je za ulazak u EU Opširnije »

Kurti: Ne bi bilo eskalacije između Kosova i Srbije da su Beogradu uvedene sankcije

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека ескалации во односите меѓу Косово и Србија немаше да има, доколку Белград беше меѓународно санкциониран по киднапирањето на косовските полицајци минатата година, а потоа и по нападот во Бањска кај Звечан, каде што беше убиен еден припадник на полицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Курти на прес-конференција по …

Kurti: Ne bi bilo eskalacije između Kosova i Srbije da su Beogradu uvedene sankcije Opširnije »

Petković: Priština ne želi rješenje, odbacila je sve što dolazi iz Beograda

Директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, денеска во Брисел, по петтата рунда разговори во рамките на дијалогот со посредство на ЕУ меѓу Белград и Приштина за динарот, изјави дека Белград направил апсолутно се за да се најде решение во однос на „едностраната и насилна одлука“ на Приштина за укинување на динарот на Косово, но …

Petković: Priština ne želi rješenje, odbacila je sve što dolazi iz Beograda Opširnije »

Beogradski i lokalni izbori bit će održani 2. lipnja

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека донела одлука да го прифати барањето на опозициските партии сите локални избори да се одржат заедно со изборите во Белград на 2 јуни. Брнабиќ на вонредна прес-конференција рече дека тоа би значело дека в сабота ќе се расправа за измените Законот за локални избори. Локалните …

Beogradski i lokalni izbori bit će održani 2. lipnja Opširnije »

EU: Zakoni Republike Srpske o izborima, referendumu, imunitetu i stranim agentima potkopavaju europski put BiH

Европската Унија ги повика властите во Република Српска да ги прекинат постапките за усвојување на неколку законски иницијативи, особено нацрт-законите за избори, за референдуми, за имунитет и за „странски агенти“, бидејќи со нив би се поткопале евроинтеграциските напори на Босна и Херцеговина. – Овие законски иницијативи за кои расправа Народното собрание на Република Српска, би …

EU: Zakoni Republike Srpske o izborima, referendumu, imunitetu i stranim agentima potkopavaju europski put BiH Opširnije »